Ciekawostki obuwnicze – tego nie wiedziałeś o butach

Buty, każdy z nas ma w swojej garderobie przynajmniej kilka par  Nie zdajemy sobie sprawy, że jeszcze kilkadziesiąt lat wcześniej buty były dobrem luksusowym. W wielu rodzinnych albumach możemy znaleźć zdjęcia na których widać bose  dzieciaki i wcale nie wynika to z zamiłowania do ekologicznego stylu życia.

Niektórych rodziców po prostu nie było stać na buty. A zatem już ustaliliśmy, że obuwie od zawsze określało status społeczny.

Co jeszcze ciekawego wiemy o butach?

Najstarszy but został znaleziony na terenie Armenii.  Jego wiek szacuje się na ponad 5 tysięcy lat. Nie wiadomo, kto był jego właścicielem. A to dlatego, że podział na obuwie męskie i damskie zaczął obowiązywać w XVII wieku.

Co ciekawe do połowy XIX wieku nie występowało rozróżnienie na but lewy i prawy. Obecnie buty na wysokich obcasach to domena kobiecej garderoby. Jednak zostały stworzone z myślą o płci brzydszej. Wysokie obcasy miały ułatwiać trzymanie nogi w strzemionach. Co ciekawe do lat 20 XX wieku kobiety nie za bardzo zwracały uwagę na to jakie buty noszą. Obuwie miało być po prostu wygodne i solidne, zwłaszcza że w tamtym czasie robiono buty na miarę. Natomiast w latach 20 nastąpiła modowa rewolucja. Po I wojnie światowej kobiety stały się bardziej wyemancypowane. Skróciły swoje sukienki i spódnice. Co sprawiło, że buty automatycznie stały się bardziej widoczne.

To właśnie w tamtym czasie zaczęto eksperymentować z nowymi fasonami. I tak zostało do dzisiaj.  Na punkcie butów wiele pań ma prawdziwego hopla i kolekcjonują co ciekawsze modele. Pomimo upływu wieków ekskluzywne buty nad są symbolem statusu społecznego…

One thought on “Ciekawostki obuwnicze – tego nie wiedziałeś o butach

Dodaj komentarz