Najbardziej eleganckie buty do garnituru – oksfordy

Oksfordy uznawane są za modelowe oraz ponadczasowe eleganckie buty męskie. Tym samym każdy elegancki mężczyzna powinien posiadać w swojej szafie przynajmniej jedną parę tego typu obuwia. Elementem szczególnym odróżniającym oxfordy od obuwia typu derby to charakterystyczna zamknięta przyszywka.

Kluczowe informacje na temat wyboru obuwie typu oksfordy

Jest to element buta posiadający dziurki na sznurowadła. Dzięki czemu uzyskuje się obuwie smuklejsze niż derby oraz znacznie bardziej eleganckie. Poza zamkniętą przyszywą wyróżniają się brakiem zdobień oraz elegancją. Dlatego idealnie nadają się między innymi do smokingu oraz garnituru. Zgodnie z etykietą wieczorowe oksfordy powinny posiadać nieco szersze sznurówki aniżeli standardowe. Warto pamiętać o tym podczas eleganckich wyjść oraz uroczystości. Dzięki minimalnej liczbie zdobień, a także zwartej budowie oksfordy są bardzo często wybierane na okazje formalne, takie jak śluby, oficjalne ceremonie lub pogrzeby. Najlepiej sprawdzają się oksfordy wykonane z naturalnej skóry. Posiadają nie tylko ponadczasowy krój, lecz także rewelacyjne walory estetyczne oraz unikalną kolorystykę. Skóra to materiał naturalny, który wraz z wiekiem zyskuje coraz więcej pięknych odcieni oraz z marszczeń. Tym samym oksfordy skórzane mogą służyć wiele sezonów bez konieczności wymiany na nowe modele. Istnieją także oksfordy wykonane z zamszu lub skór tłoczonych.

Nie są one jednak tak eleganckie jak klasyczne ze skóry licowej. Jednak ich wybór zależy nie tylko od predyspozycji estetycznych, lecz także od okazji oraz budżetu przeznaczonego na zakup tego typu obuwia.